"Na jihovýchod od Prahy, při vstupu do hlubokých černokosteleckých a jevanských lesů jest půvabně položena obec Babice. Moře svěží zeleně ji obklopující jest nejkrásnějším pásem v blízkosti hlavního města, kde tisíce jeho obyvatelů vyhledává ve všech dobách ročních klid a osvěžení."
BABICE A OKOLÍ, vydal r. 1934 Okrašlovací spolek v Babicích
Obec Babice se nachází v okrese Praha-východ, kraj Středočeský, ve výšce 384 metrů nad mořem. Rozkládá se asi pět kilometrů východně od města Říčany a patnáct kilometrů východně od Prahy.
Vznikla nejspíše ve 13. století, první písemná zpráva o Babicích pochází z roku 1381. Vzhledem k absenci jakéhokoliv vrchnostenského sídla náležela obec pod správu jiných panství a velkostatků. V 18. století patřily Babice do řádového panství Uhříněves. V obci existovala vedle poplužního dvora i vrchnostenská palírna a hostinec. Babice (Velké i Malé) v podstatě nepřetržitě po celou dobu trvání vrchnostenské správy byly součástí církevního řádového panství Uhříněves. V 18. století dochází k růstu významu Babic pro daný region, vznikla zde i pro potřeby okolních obcí dvoutřídní škola.
Ve 20. letech minulého století se Babice stávají významným rekreačním sídlem pražské malé a střední buržoazie, která si zde začala budovat svá rekreační sídla. Ikonou Babic se stává rekreační hotel na návsi. V roce 1924 byl v obci založen Sbor dobrovolných hasičů.
Po druhé světové válce dochází v obci a jejím blízkém okolí k masovému šíření chataření (osady Hujara a Old Winnipeg). V obci se nacházela prodejna potravin, masna, hospoda. Trvale žijících obyvatel začíná ubývat, stěhují se do blízkých Říčan a do Prahy, kde nacházejí bydlení na sídlištích.
To má za následek zavírání obchodů a v obci nejsou téměř žádné služby. Kvůli úbytku obyvatel (dětí) je zrušena základní škola v Babicích a je zrušen provoz hotelu. V obci zůstává pouze jedna restaurace.
Po roce 1992 Obecní zastupitelstvo zadalo vypracování územního plánu obce, řada pozemků byla vyčleněna pro stavbu rodinných domů. Do obce se začali stěhovat noví obyvatelé a v následujících letech dochází ke stálému nárůstu počtu trvale žijících obyvatel (v r. 1991 – 186 obyvatel, v r. 2001 - 264 obyvatel). V roce 2005 byl v obci vybudován kampus gymnázia a základní školy Open Gate (R. a P. Kellnerovi).
V souvislosti s nárůstem počtu obyvatel, se rozšiřují i služby v obci. K prodejně potravin, hospodě a autoservisu, tak přibyly další služby a provozovny pro občany Babic: kadeřnictví, manikúra/pedikúra, autolakovna, kavárna, sportovní areál, cyklohřiště. Byla vybudována čistička odpadních vod a kanalizace. Od října 2021 je k dispozici nový společenský sál. Nárůst trvale žijících obyvatel stále stoupá, v r. 2023 bylo v obci trvale hlášeno 1454 obyvatel.
Obec spojují s hlavním městem a Říčany příměstské autobusové linky, navazující i na železniční dopravu (železniční stanice Říčany). V obci fungují sportovní kluby ragby a fotbalu, mateřská škola Dráček, pobočka základní školy Mukařov (1.-2. třída).
Průřez historií vesnice dokumentují figury a tinktury převzaté z heraldiky některých významných majitelů a následně uplatněné v několika variantách návrhu babických obecních symbolů. Dominantní zlatý korunovaný drak pochází z erbu podkomořího Jana z Kunvaldu, osmihrotý kříž náleží Johanitům a tinktury červená a zlatá byly převzaty z rodového erbu knížat z Lichtenštejna. Zatím co modrá barva náleží Dražickým z Kunvaldu (v obecné rovině symbolizuje také obcí protékající potok), zelená je barvou zemědělství a lesů. Právo užívat znak a vlajku bylo obci uděleno rozhodnutím předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR dne 21. září 2005.